Gyptone akustikundertak uppfyller skärpta ljudkrav i SS25268:2007

Nya mätningar visar att Gyptone akustikundertak uppfyller skärpta krav på efterklangstider i tex förskolor och skolor.
Gyproc har tillsammans med en lång rad akustiker från bl.a COWI, Gade & Mortensen Akustik, Sinus Akustik och Akustikbyrån genomfört kontrollmätningar
i skolor och daghem för att dokumentera att lokaler som är projekterade och monterade med Gyptone akustikundertak lever upp till de skärpta kraven.
De genomförda mätningarna visar att Gyptone akustiktak uppfyller de nya och skärpta kraven på efterklangstider. Samtidigt visar kontrollmätningarna
på en mycket hög talförståelse som bl.a främjar elevernas förståelse och inlärningsförmåga.
Det är mätningar av efterklangstiden i det färdiga rummet som gäller
De genomförda akustikmätningarna är genomförda efter att rummet är färdigbyggt, inrett och börjat användas. Dessa mätningar är därför ett bevis på hur akustiken fugerar i verkliga livet och visar hur effektiva akustikundertaken är i praktiken.
Mer information finns i våra Gyptone akustik - referensfall eller kontakta någon av våra säljare nedan:
| Peter Jacobsson | Göteborg, Södra-Västra Sverige | Mob. 070 265 54 95 |
| Johan Rickardt | Södra, Östra Sverige | Mob. 070-265 54 01 |


