Underhåll, efterbehandling och målning

Skador på lackerade bärverksprofiler repareras genom att först rengöra med något avfettningsmedel. Därefter målning med Gyptone bättringsfärg på sprayflaska med RAL färg 9010. Undvik avfettning av ytor som inte ska målas, eftersom det kan uppstå glansskillnader.

Mindre skador på Gyptone-skivor kan bättras med spackel, slipning och bättringsmålning med pensel.

Vid större skador på Gyptone-skivorna bör de bytas ut. Alternativt kan områden med större skador skäras rena och fyllas ut med Gyproc G 66 Gipsbruk och därefter spacklas, slipas och målas.

Ommålning kan ske utan att de akustiska värdena försämras under förutsättning att man inte målar på akustikfilten eller i perforeringen.

Rekommendationen är därför att använda korthårig mohairrulle och begränsad mängd med färg.

Perforerade Gyptone-skivor får inte sprutmålas eftersom värdet på ljudabsorptionen försämras om det kommer färg på akustikfilten.